10 porad, które pomogą Ci przygotwać się do rozmowy kwalifikacyjnej

Strona główna Blog 10 porad, które pomogą Ci przygotwać się do rozmowy kwalifikacyjnej
  2019-01-21 00:00:00 Aktualizacja: 2019-01-22 13:54:52

Odliczasz godziny do rozmowy kwalifikacyjnej? Chcesz się dobrze przygotować? Pamiętaj, że liczy się nie tylko sama rozmowa, ale także wrażenie, jakie zrobisz na osobie rekrutującej. I to jeszcze zanim zacznie ona z tobą rozmawiać!

Nie ulega wątpliwości, że rozmowa kwalifikacyjna to jedna z tych sytuacji w naszym życiu, które szczególnie nas stresują i wywołują ogromne emocje. Emocje, które czasami mogą sprawić, że zapomnimy o tym, co naprawdę ważne w kwestii przygotowania się do tego spotkania. Poniżej znajdziesz przydatne elementy, o których warto pamiętać przed udaniem się na rozmowę o pracę.

1. Wydrukuj ogłoszenie oraz swoje CV i list motywacyjny, a także wszystkie inne dokumenty, o które poprosi rekruter. Dobrze zapoznaj się z ogłoszeniem, abyś wiedział, czego wymaga od Ciebie przyszły pracodawca.

Bądź zorientowany także w warunkach zatrudnienia, o których wspomniano w ogłoszeniu. Łatwiej Ci będzie porównać rzeczywistość z obietnicami. Miej pod ręką także swoje CV oraz list motywacyjny. Warto być przygotowanym na każdą ewentualność.
 

2. Zabierz ze sobą notatnik i długopis.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter może podać Ci ważne informacje dotyczące warunków zatrudnienia lub dalszych etapów rekrutacji. Jeśli zanotujesz te istotne wiadomości, wypadniesz profesjonalnie i zrobisz dobre wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę. Pamiętaj jednak, żeby notatnik nie był po prostu luźnymi kartkami a długopis ogryzionym kawałkiem plastiku. Wygląd ma znaczenie!
 

3. Postaraj się o referencje.

Dobrze mieć ze sobą opinie byłych pracodawców. W stosownej chwili w trakcie spotkania można podeprzeć się nimi i zacytować odpowiednie fragmenty, aby potwierdzić umiejętności, o które zapyta rekruter.
 

4. Dowiedz się czegoś o firmie, w której chcesz pracować.

Sprawdź informacje dotyczące pracodawcy na jego stronie internetowej. Prześledź w sieci działalność firmy. Zrobisz dobre wrażenie na rekruterze, jeśli będziesz miał wiedzę dotyczącą pracodawcy. Pokażesz w ten sposób, że jesteś naprawdę zainteresowany tą pracą.
 

5. Zapisz kontakt do osoby, z którą masz się spotkać.

Jeśli kontaktuje się z Tobą ktoś odnośnie rekrutacji, zawsze zapytaj o imię i nazwisko osoby, z którą masz się spotkać, a także jej numer telefonu. Po pierwsze, będzie to poważnie wyglądało, jeśli na recepcji zapytasz o konkretną osobę zamiast wspominać o bliżej nieokreślonym „ktosiu“, który rozmawiał z Tobą przez telefon. Po drugie, numer telefonu do rekrutera może okazać się przydatny, jeśli będziesz chciał poinformować go np. o nieprzewidzianym zdarzeniu, skutkującym spóźnieniem się na spotkanie.
 

6. Zaplanuj logistykę.

Upewnij się, ile czasu potrzebujesz na dotarcie do miejsca spotkania. Nie sugeruj się tylko jedną stroną internetową, która zapewnia Cię, że wystarczy określona ilość czasu. Weź pod uwagę korki oraz inne nieprzewidziane zdarzenia, mogące wydłużyć Twoją podróż. Jeśli podróżujesz samochodem, sprawdź dostępne w okolicy miejsca parkingowe. Jedziesz komunikacją miejską? Sprawdź, jak daleko od miejsca spotkania jest przystanek, na którym wysiądziesz, i ile czasu potrzebujesz na pokonanie pieszo odcinka między nim a siedzibą firmy. Nie będzie to dobrze wyglądało, jeśli na rozmowę kwalifikacyjną wpadniesz spocony i zziajany.
 

7. Ubierz się stosownie do okoliczności.

Dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, jaki strój obowiązuje u pracodawcy, do którego udajemy się na rozmowę. Pomoże to uniknąć skrępowania, wynikającego z ubioru skrajnie odstającego od przyjętej w danej firmie normy. Odpowiedni strój pomoże też okazać szacunek osobie, z którą będziesz rozmawiać.
 

8. Bądź na czas, ale nie „na styk“.

Planując dojazd, weź pod uwagę, żeby na spotkanie dotrzeć nieco przed umówioną godziną. Zwykle wystarczy być 5 minut wcześniej. Nie warto przychodzić z dużym wyprzedzeniem, np. 40 minut. Może to wprowadzić niepotrzebne zamieszanie i zrazić rekrutera do Ciebie. Jeśli zdarzy Ci się dotrzeć zbyt wcześnie, poczekaj na spotkanie w samochodzie, przed budynkiem firmy lub w kawiarni obok.
 

9. Bądź spokojny i otwarty

Nerwowość, kręcenie się w kółko po korytarzu, założone ręce, bawienie się telefonem, prowadzenie głośnych rozmów. To wszystko świadczy o tym, że zżera Cię stres i nie robi dobrego wrażenia na otoczeniu. Staraj się być spokojny i przyjazny. Interesuj się firmą, przeglądając dostępne foldery. Nawiąż kontakt z osobą na recepcji oraz z rekruterem. Nie bądź jednak natarczywy. Pamiętaj, że naturalność to najlepszy lek na stres!
 

10. Wyłącz telefon!

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej Twój telefon musi być wyciszony. Skup się na jak najlepszym zaprezentowaniu siebie. Dzwonek telefonu ani nie pomoże Ci się skoncentrować, ani nie świadczy o szacunku dla osoby, która z Tobą rozmawia.
 

To oczywiście tylko kilka przypomnień, które na pewno przydadzą się w trakcie przygotowań do rozmowy o pracę. Jest jeszcze wiele innych czynników wpływających na powodzenie Twoich starań. Zawsze bądź kulturalny i naturalny – to jest ciągle w cenie. Zadbaj o spokój i dobre samopoczucie przed rozmową. Wierz w siebie i bądź pewien swoich umiejętności. Odpowiadaj szczerze na pytania i niczego nie ukrywaj. Dobrze się przygotuj, a zwiększysz swoje szanse na sukces!